Elektrikli Bisiklet İle Doğa Dostu Sürüş Deneyimi

Elektrikli Bisiklet İle Doğa Dostu Sürüş Deneyimi

Elektrikli Bisiklet İle Doğa Dostu Sürüş Deneyimi

 

Elektrikli bisiklet sürmek; doğa dostu olmak, enerjiyi güne yaymak ve şehir bisikletleri olarak nitelendirilen hissiyattan faydalanmayı sağlar. Bisiklet heyecanını devam ettirmek isteyen sürücüler, elektrikli bir motor deneyimi yaşatacak bisiklet sayesinde ulaşmak istedikleri yere hızlı giderken konfor ve güvenlik kısmından da ödün vermiyor.

 

Elektrikli bir bisiklet sürmenin en büyük avantajı: çevre dostu bireylerin çoğalmasıdır. Hem de elektronik olduğundan ulaşım ya da seyahat amacı ile kullandığınızda sizi hiç yormayacaktır. Bu sayede gücünüzü güne yayabilir, daha rahat ve bisiklet sürmedeki 'sağlıklı yaşam' felsefesini sürdürülebilir duruma getirebilirsiniz.

 

Sokaklardaki artan trafikle birlikte elektrikli bisikletler daha popüler hale geliyor. Elektrikli bisikletlerin, özellikle hız ve menzil söz konusu olduğunda, geleneksel bir bisiklete kıyasla birçok avantajı vardır. Elektrikli bisiklete binmek de normal bir bisiklete göre daha kolay olduğundan tercih sebebi oluyor.

 

kronbisiklet.com.tr ailesi olarak; E-MTB ve E-City ailesinde 2 farklı bisiklet tarzını 15 yıldır portföyümüzde gururla sergiliyoruz. Hem yenilik hem de performans odaklı sürüş deneyimi yaşatmak için f/p destekli çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

Aslında elektrikli bisikletler ikiye ayrılır: pedallı ve motor tipi. Pedallı olanlar hem motorun hem de pedalın bulunduğu, bataryanın bitmesi durumunda pedal çevirme olanağının sağlanması ve pedal ile daha hızlı hareket etmesidir. Motor tipi bisikletler ise; daha az tercih edilen, pedalı olmayan modellerdir. Bataryayı tasarruflu kullanmak için pedallı modeller daha revaçta olduğu görülüyor.

 

Bugün Neden Elektrikli Bir Bisiklet Tercih Etmelisiniz?

 

Belki de elektronik bir ürün alırken soracağınız soru: elektrikli bisiklet neden tercih edilmeli? Seyahat ya da ulaşım noktasında hızlı bir deneyim isteyenler, hayatın noktasına bisikleti ortak edenler ve yenilikten beslenmeye çalışanlar rağbet gösteriyor. Uzun süreli kullanım deneyim sunan bu modeller fiyat, performans, garanti, uzun şarj sürecine göre avantaj sağlıyor. Genel özellikleri ile tercih edilme sebepleri şöyle:

 

 1. Çevre dostu olması
 2. Pedal çevirmeye harcayacağınız enerjiyi güne yayma imkanı tanıması
 3. Konfor, hassasiyet ve sürüş tekniğini ileri seviyeye çıkartması
 4. Özel bir yapımdan oluştuğundan en yüksek kalitede malzeme çeşitliliği
 5. Fren, dsik, kadro gibi güvenlik ve iskelet araçların performans ürünü olması
 6. Elektronik motorun ve bataryanın müşteri dostu olması
 7. Rahat bir selesi sayesinde saatlerce sürüş deneyimini 'konforlu' sunması
 8. Araçlara göre; mazot, benzin ücretine göre oldukça tasarruflu ve ekonomik
 9. Katlanabilme özelliği sayesinde otomobil, otobüs, tren, tramvay ve vapur gibi birçok yerde bisikletinizle seyahat etme imkanı

 

Bu maddeler belki daha da çok artabilir. Lakin en önemli olan performans ve fiyat bakımında oldukça ideal olması tercih nedeni olarak sıralanabiliyor. Elektronik bisikletler genellikle şehir içi olarak kullanılıyor. Engebeli ve kırsal arazilerde de tercih edenleri görsek de şehir içinde daha çok rağbet görüyor.

EXC 500 - 27.5" MTB Elektrikli Bisiklet Özellikleri

 

Elektrikli bisiklet modellerinde pedal kuvvetine ek olarak devreye girerek sürücünün istediği güç modlarında destek olur. Güçlü motor seviyesi sayesinde hızlı bir sürüş deneyimi yaşarken diğer teknik detayları ile konfor, güvenlik ve sürüş hassasiyetini de öncelikli yaşayacaksınız. Pedal çevirme desteği sayesinde hem sizin gücünüz hem de elektrik motoru gücü birleşerek daha hızlı bir bisiklet sürme deneyimi yaşıyorsunuz.

 

Kron bisiklet serüveninden en çok talep gören ve elektrikli bisiklet denilince parmak ile gösterilen bir modeli bulunuyor: EXC 500 - 27.5" MTB Erkek - Hidrolik disk sisteminden oluşan elektrikli bisiklet sevenlerin tercih ettiği bir modeli detaylı olarak inceleyelim.

 

 

Elektrikli bisikletler her ne kadar normal bisikletler gibi gözükse de sürüş deneyimi ve konfor olması nedeniyle diğer bisikletlerle farkını koruyor.

Elektrikli bisikletlerin gösterge panelinde şunlar yer alır;

 1. Pil durumu
 2. Motor sıcaklığı
 3. Kaç km ve kaç saat sürüş yaptığınız

 

gibi etkenler gözüküyor. Bunun gibi bazı ayarlanabilir menü ya da göstergeler ile sürüş keyfini artıracak bilgiler de panel içerisinde yer alıyor. Elektrikli bisikletin en önemli özelliği şarjın bitmesi durumunda pedal çevirerek yolunuza devam edebiliyorsunuz.

ECX 300L - 28" Şehir Elektrikli Bisiklet Özellikleri

 

Sınıfının en güzel örneklerinden bir tanesi ECX 300L - 28 jant olan hidrolik fren sistemine sahip alüminyum kadro ve genel hatlarıyla Zozo'dan oluşan bir elektrikli bisiklet modeli. Motoru sayesinden uzun saat sürüş keyfi yaşatırken özelliklerine göre kadınların tercih ettiği bir modeldir. Motor ve bataryası bagaj kısmında yer alır bu sayede daha rahat bir sürüş deneyimini size sunar.

17, 18 ve 20 kadro boyuna sahip bu elektrikli bisikletin temel özellikleri şöyle:

Fiyat ve performans bakımından da tam klasmanı sayesinde tercih edebilirsiniz. ECX 300 modeli 28 jantlara sahipliği ve özel bir selesi sayesinde şehir içinde oldukça konforlu bir sürüş sunuyor. Saatlik hızı ve motor gücü hesaba katıldığında durmanız için ise; başarılı bir şekilde hidrolik fren sistemi tercih edildi.

 

Elektronik Bir Bisiklet Alırken Dikkat Edilecek Özellikler

 

Bisiklet seçmek ile elektrikli bisiklet seçmek aynı olmuyor. Elektrikli bisikletinizin motorundan başlayarak pedal, fren, lastik, jant seçimlerine dikkat etmenizde fayda var. Peki bu konumda bisiklet sevenlerin dikkat etmesi gereken temel özellikler şöyle olmalı:

 1. Güçlü Fren Sistemine Öncelik

 

Elektrikli bisiklet tercih edilecekse mutlaka güçlü bir fren sistemi olan makineleri tercih etmelisiniz. Bunun nedeni son derece önemli ve açık: motor gücü ve torku yüksek olduğundan bu gücü durduracak bir fren sistemine ihtiyacımız var. Özellikle hidrolik fren sistemine sahip elektronik bisikletler bu seviyede tam ihtiyaç konumunda. Güçlü yapısı ve aşırı hızı birden durdurması hidrolik fren sistemini avantajlı yapan özellikler arasında.

 1. Fiyat Performans Ürünleri

 

Elektrikli katlanır bisikletler ya da elektrikli bisikletleri tercih etmeye yönelten en büyük neden fiyatı ve fiyatıyla verdiği performans. Bunun için bir elektrikli bisiklet tercih ederken hem ideal bir fiyatta olması hem de performansında da ödün vermemesi gerekiyor.

Elektrik motorunun gücü, bataryanın kapasitesi, fren ve kadro boyutu değişebilen türler arasında gelmekte. Bu kapsamda elektrikli bisiklet fiyatları net olarak ifade edilemez ama iletişim bilgilerimiz ya da bayilerimiz aracılığıyla tam ve sağlıklı bir fiyata erişebilirsiniz.

 

 1. Monte Edilmiş Sistemlerden Kaçınılmalı

 

Bazen, yurt dışından ayrı olarak elektrik motoru getirilip monte ettiriliyor lakin bir bisikletin hikayesine ters işlem yapılmış oluyor. Monte edilen motorun, pedal uyumu, bayilikten çıkmış gibi hissiyat sağlamaz. Güvenirlik düşük, elektrikli bir bisiklet sürme deneyimini alamama ve pedal - fren - güç kombinasyonundan ödün verme gerçekleşir. Tabii bunun sonucunda da bisikletten soğuma da başlayabilir.

Saatte 25 km çıkan hız deneyimi ile birçok uzak mesafeyi elektrikli bisikletiniz sayesinde kolayca kat edebilirsiniz. Vitesli bir yapısı sayesinde durmadan hızlanma gibi bir olay söz konusu olmaz. Kolay ayarlanabilir sistemi ile hızınızı belirli konumda tutabilir ve sürat dengesini yol boyunca ayarlayabilirsiniz.

Elektrikli bisiklet heyecana tekrar başlama duygusunu ifade ederken özellikle alırken nelere dikkat etmek lazım ve çok tutulan EXC 500 - 27.5" MTB modelin de detaylarını paylaştık.